Најава

Мини фестивали: Гашин сабор * Азија, слика која ми говори * Стрипославија

09-01-2022-001

Садржај:

  • Мини фестивали за децу и младе у склопу Фестивала девете уметности
  • Од 10. до 13. јануара 2022. године

Организатори:

  • Центар за уметност стрипа Удружења стрипских уметника Србије
  • и Дечји културни центар Београд, са партнерима
  • Учесници ће имати могућност да у Галерији Дечјег културног центра Београд погледају годишњу изложбу Удружења стрипских уметника Србије и пратеће изложбе „Лобачев: Чардак и на небу и на земљи" селектора Здравка Зупана и „Загор из нашег сокака" (5) селектора Светозара Анђела Узраст: деца, млади и родитељи деце свих узраста
  • Термин (датум и време): 10. до 13 јануара
  • Трајање: од 10 до 15 часова

10. јануар, понедељак

Мини фестивал „Гашин сабор, фестивал хумористично-карикатуралног и породичног стрипа

  • Председава Драган Лазаревић
  • Организатори: Центар за уметност стрипа
  • Промоције породичних, хумористичких и карикатуралних издања из Србије, Босне и Херцеговине, Француске и Белгије.
  • Извештај о добитницима признања Гашиног сабора: 

Добитници Велике повеље Гашиног сабора 2020. и 2021. су: Југослав Влаховић, Бојан М. Ђукић, Зоран Ковачевић, Душан Рељић, Слободан Станишић, Растко Ћирић и Факултет примењених уметности у Београду

Добитници звања Витез од духа и хумора 2020. и 2021. из Србије су: Душан Арсенић, Растислав Дурман, Добросав Живковић – Боб, Саша Живковић, Зоран Јањетов, Милош Јевтић, Никола Костандиновић, Александар Манић, Јован Николић, Војислав Псончак, Саша Ракезић, Сибин Славковић, Драган Стошић, Раде Товладијац и Борисав Челиковић.

Добитници звања Витез од духа и хумора 2020. и 2021. из иностранства су: Дитрих Гриневалд (Немачка), Миша Заславски (Русија), Серж Карер (Француска), Дидије Криспелс — „Крис" (Белгија), Вељко Крулчић (Хрватска), Џон А. Лент (Сједињене Америчке Државе), Изток Ситар (Словенија), Морис Хорн (Сједињене Америчке Државе) и Џенг Хуангаи (Кина).

Признања уметницима, истраживачима и педагозима ће бити лично уручена на самом проглашењу као и на годишњој скупштини Удружења стрипских уметника Србије, а осталима бити послата поштом.

  • Креативна радионица: Цртајмо смешне приче са познатим цртачима и сценаристима.
  • Представљамо аутора: Душан Рељић
  • Зоран Стефановић: „Брана Николић и српски стрип", предавање са сликама.
  • Избор комичних и породичних филмова међународног фестивала анимираног филма за децу и омладину Мултимост фест.
  • Узраст: сви. За децу је посебно занимљива креативна радионица
  • Термин (датум и време): 10. јануар, понедељак 12 до 15 часова
  • Трајање: око три сата

11. јануар, уторак

„Јунак од хиљаду облачића — стрип као мономитско путовање кроз сопствени живот"

образовно-забавно предавање уз разговор са учесницима

Зоран Стефановић, писац и историчар културе, управник Центра за уметност стрипа при УСУС

Лидија Сеничар, уредник ликовних програма ДКЦБ

Узраст: деца старијег основношколског узраста, средњошколци и родитељи деце свих узраста

Термин: 11. јануар од 12ч до 13.30ч

Трајање: сат и по

12. јануар, среда

Мини фестивал „Азија, слика која ми говори: Азијски стрип и анимација"

  • Председава Зоран Стефановић
  • У сарадњи са удружењем „Свет стрипа" Крагујевац
  • Узраст: За све генерације. За децу је посебно занимљива креативна радионица
  • Термин (датум и време): 12 јануар од 12 до 15 часова
  • Трајање: Представљања укупно два часа, креативне радионице три часа.
  • Промоције и представљања стрипова азијских аутора или у азијском стилу.
  • Креативна радионица: Цртајмо манге са познатим цртачима и сценаристима.
  • „Тајанствени пријатељи: Филипински стрип у Србији и Југославији", предавање са сликама.
  • Избор азијских филмова међународног фестивала анимираног филма за децу и омладину Мултимост фест.

13. јануар, четвртак

Мини фестивал „Стрипославија: Сусрети у славу словенског стрипа"

  • Председава проф. др Ирина Антанасијевић
  • Узраст: За све генерације. За децу је посебно занимљива креативна радионица
  • Термин (датум и време): од 12 до 15 часова
  • Трајање: Представљања укупно два часа, радионице три часа.
  • Промоције и представљања издања из Пољске, Русије, Србије и других словенских земаља
  • Представљање лауреата Медаље Пушкина 2021. које додељује председник Руске Федерације — проф. др Ирина Антанасијевић, Београд
  • Ирина Антанасијевић: „Иван Шеншин (1897-1944), поново пронађени великан", предавање и виртулна изложба, у сарадњи са Домом руске дијаспоре Александар Солжењицин, Москва
  • Кристијан Релић, Ирина Антанасијевић и Зоран Стефановић: „Чика Ђорђе увек са нама: Сабрана дела Ђорђа Лобачева 3 и 4, монографија Здравка Зупана 'Лобачев: Чардак и на небу и на земљи", трибина са издавачким кућама Макондо и Модести стрипови. Такође: Изложба у галерији, у сарадњи са Домом омладине Панчево, суорганизаотр Зоран Деранић.
  • Тамара Лујак: „Речник словенске митологије и Речник српских митолошких бића", трибина о књигама са илустрацијама Марице Кицушић (Лагуна, 2021).
  • Креативна радионица: Цртајмо словенску митологију и историју са познатим цртачима и сценаристима.
  • Зоран Стефановић: „Препород бугарског стрипа", предавање са сликама.
  • Избор словенских филмова међународног фестивала анимираног филма за децу и омладину Мултимост фест.

 

Изложбе: УСУС; Зупан: Лобачев; Загор из нашег сокака (5) у Београду

Програми 29. децембра 2021.

  • Годишња скупштина Дружења стрипских уметника Србије (16:00)
  • Изложбе (18:00)
  • Годишња изложба Удружења стрипских уметника Србије
  • Здравко Зупан: „Лобачев. Чардак и на небу и на земљи"
  • „Загор из нашег сокака" (5), уметници са простора некадашње СФР Југославије и Италије

28-12-2021-001

Годишња скупштина Дружења стрипских уметника Србије

(за чланове удружења)

Сала Дечјег културног центра Београд, среда, 29. 12. 2021. у 16.00 часова

Дневни ред скупштине.

  • Извештај о раду 2020-2021.
  • Припрема за изборну скупштину и комеморативне седнице (11-13. јануар 2022).
  • Разно.

Изложбе

Галерија Дечјег културног центра Београд, среда, 29. 12. 2021. у 18.00 часова

(за јавност)

Годишња изложба Удружења стрипских уметника Србије

Излажу ликовни уметници: Милан Анђелковић (1973), Младен Анђелковић (1976), Сања Арсенић (1986), Саша Арсенић (1978), Гоце Балковић (1977), Синиша Бановић (1979), Душан Божић (1967), Јован Братић (1974), Владимир Бурсаћ (1970), Давид Вартабедијан (1968), Јакша Влаховић (1977), Југослав Влаховић (1949), Никола Драгаш (1981), Бранко Ђукић (1966), Предраг Иконић (1974), Здравко Јандрић (1981), Јовановић Драгослав (1949), Јована Јокшић (2003), Здравко Кнежевић (1958), Владимир Кузманов (1966), Миодраг Кулић (1952), Драгана Купрешанин (1982), Драган Лазаревић (1964), Лакићевић Марија (1994), Горан Лојпур (1966), Невена Марковић (1990), Божидар Милојковић (1952), Зоран Михаиловић (1957), Милан Мишић (1982), Милан Младић (1974), Србољуб Никић (1971), Срђан Николић (1971), Милосав Остојић (1991), Дарко Пајчин (1978), Владимир Попов (1982), Серјожа Попов (1976), Тони Радев (1972), Даница Радовић (1983), Срђан Салат (1988), Лазо Средановић (1939), Иван Стојковић (1988), Андријана Томић, Зоран Туцић (1961), Ненад Цвитичанин (1979), Ана Циглар (1996) и Марко Шерер (1997).

Здравко Зупан: „Лобачев. Чардак и на небу и на земљи"

Изложба из целокупног опуса Ђорђа Лобачева на основу монографије Здравка Зупана (1950-2015) „Лобачев: Чардак и на небу и на земљи" у издању београдских кућа Модести стрипови и Макондо.

Координатор програма је Зоран Деранић, ликовни уредник Дома омладине Панчева. Извршни кустос је приређивач монографије Зоран Стефановић.

Промоција монографије и приказивање филма о Златном добу српског и југословенског стрипа биће у јануару током фестивала „Стрипославија", као део манифестације Година словенске фантастике, а затим и по фестивалима у Србији и иностранству.

Загор из нашег сокака (5)

„Загор из нашег сокака" је годишња изложба чији је кустос Светозар Анђел из Зрењанина. Београдска поставка је пета по реду.

Изложба садржи стрип илустрације аутора са подручја некадашње Југославије и стрипске табле италијанских аутора издавачке куће Бонели насталих у периоду: 1970–2019. године.

Пројекат представља поставку збирке цртежа групе аутора, стрип табли и осталих експоната чији је заједнички чинилац универзум Бонелијевог стрип јунака Загора-Те-Неја. Збирка цртежа настала је захваљујући идеји Миодрага Ивановића Микице и доброј вољи стрипских цртача са ових простора. Као што је чувена „Златна серија" излазила на целој територији СФР Југославије, тако су и у збирци цртежа заступљени аутори из свих бивших република и покрајина. Називу изложбе кумовао је Јован Гверо приликом њене премијерне поставке на „Новосадском стрип викенду" 2017. године. У зависности од могућности, пропратни садржај неких поставки изложбе су ретки колекционарски примерци стрипова, како са ових простора тако и из Италије, Грчке, Француске, Бразила, Турске, Финске, Немачке, Шпаније, Израела...

До сада је пракса била да каталог изложбе буде у форми фанзина-часописа. Садржај тог фанзина су илустрације које су део поставке, кратке приче домаћих стрип сценариста и текстови стрипски публициста. Такође, поред илустрација и табли, фанзин и поставка садрже одабране радове полазника домаћих стрип школа.

Напомена: због расположивог простора један део радова ће бити физички изложен до 13. јануара, а други приказан екрански.

Цртачи са простора некадашње Југославије

Бранислав Бане Керац (Нови Сад), Бранко Плавшић (Бач), Миодраг Ивановић (Српски Милетић), Радич Миша Мијатовић (Нови Сад), Сибин Славковић (Нови Сад), Павел Коза (Бачки Петровац), Славко Пејак (Нови Сад), Спасоје Кулаузов (Мокрин), Стеван Брајдић (Нови Сад), Фрања Страка (Беочин), Бојан М. Ђукић (Београд), Леонид Пилиповић (Суботица), Дражен Ковачевић (Београд), Алекса Гајић (Земун), Дејан Ненадов (Нови Сад), Синиша Радовић (Београд), Зоран Туцић (Шабац), Дарко Перовић (Аранђеловац), Рајко Милошевић Гера (Београд), Далибор Талајић (Загреб), Живорад Радивојевић (Инђија), Јован Укропина (Београд), Боривоје Грбић (Београд), Саша Арсенић (Београд), Марко Сомборац (Београд), Штеф Бартолић (Загреб), Мирољуб Милутиновић Брада (Лозница), Милорад Вицановић Маза (Лакташи), Вујадин Радовановић (Младеновац), Александар Зограф (Панчево), Зоран Јањетов (Нови Сад), Лука Цакић (Подгорица), Ивица Сретеновић (Трстеник), Драган Стокић Рајачки (Зајечар), Стеван Субић (Зрењанин), Бранко Ђукић (Зрењанин), Игор Јовчевски (Скопље), Велибор Станојевић (Ниш), Сабахудин Мурановић (Пријепоље), Младен Ољача (Нови Сад), Славиша Шеврт (Београд), Иван Матић (Крагујевац), Златко Миленковић (Нови Сад), Милосав Остојић (Пријепоље), Миливој Костић (Нови Сад), Тони Радев (Ниш), Изток Ситар (Љубљана), Гани Сундури (Призрен), Дамир Хамидовић - Дам Сел (Минхен), Далибор Дадо Пехар (Сплит), Никола Драгаш (Панчево), Синиша Бановић (Београд), Игор Крстић (Пирот), Нада Серафимовић (Београд), Милан Алашевић (Цеље), Мидхат Капетановић (Сарајево), Дамир Павић Septic (Суботица), Саша Димитријевић (Ниш), Тони Анастасовски (Скопље), Мирослав Слипчевић (Бихаћ), Дарко Богданов (Виница), Ивана Карановић (Темерин), Милета Поштић (Нови Сад), Милош Славковић (Београд), Небојша Бачић (Нови Сад), Ненад Цветичанин (Инђија), Ненад Баринић (Вуковар), Роберт Солановић (Загреб), Вибор и Вјеран Јухас (Пула), Владан Николић (Зрењанин), Владимир Алексић (Шабац), Данијел Бабић (Нови Сад), Душан Вукојев (Нови Сад), Ђорђе Љубојевић (Босанска Крупа), Жељко Манојловић (Београд), Осман Хајдаревић (Језерски град), Михајло Димитровски Тхе Мичо (Битољ), Зоран Алаџић (Суботица), Геза Шетет (Таванкут), Драган Лазаревић (Београд), Драгослав Јовановић (Београд), Глигорије Вукашиновић (Оџаци), Горан Новаков (Нови Кнежевац), Исмет Ердић (Босанска Крупа), Мијат Мијатовић (Горњи Милановац), Тони Фејзула (Барселона), Александар Тодоровић (Ниш), Јован Радуловић (Ниш), Срђан Тодоровић (Зајечар), Здравко Кнежевић (Прњавор), Милан Мишић (Зрењанин), Стефан Катанић (Зрењанин), Горан Бегенишић (Обреновац), Милан Рогуља (Нови Сад), Ана Гези (Загреб), Драгиша Крчмаревић (Смедерево), Дубравко Шимић (Мостар), Миливој Вукојевић (Кикинда), Андреа Вукојевић (Кикинда), Марко Зечевић (Београд), Ана Каран (Сисак), Маја Опачић, (Њу Џерси), Здравко Јандрић (Двор), Саша Благојевић (Ћуприја), Зоран Стојковић (Кикинда), Драган Павасовић (Скрадин), Горан Ћеличанин (Варварин), Милан Младић (Источно Сарајево), Миралем Бркић (Тешањ), Бесир Маглић (Зеница), Кенан Халиловић (Зеница), Предраг Иконић (Пале), Жељко Иванчић (Осијек), Стеван Лакић (Нови Сад), Владимир Марио Давиденко (Сплит), Никола Бацковић (Никшић), Здравко Цвјетковић (Зеница), Драган Деспотов (Нови Сад), Драган Максимовић (Београд), Зоран Јанковић (Сомбор), Гоце Балковић (Земун), Урош Урошевић (Шабац), Бојана Вуков (Зрењанин)

Аутори табли из италијанских издања

Gallieno Ferri, Franco Donatelli, Franco Bignotti, Francesco Gamba, Pini Segna, Marco Torricelli, Alessandro Piccinelli, Marco Verni, Giancarlo Tenenti, Renato Polese, Raffaele Della Monica, Stefano Andreucci, Michele Rubini, Paolo Bisi, Joevito Nuccio, Gianni Sedioli, Walter Venturi, Mauro Laurenti, Branislav Bane Kerac, Marcello Mangiantini, Massimo Pesce, Franco Devescovi, Giuseppe Prisco, Gaetano Cassaro, Alessandro Chiarolla, Domenico & Stefano di Vitta, Giovanni Freghieri, Nando & Denisio Esposito, Oliviero Gramaccioni, Roberto d'Arcangelo, Fabrizio Russo & Maurizio Dotti.

Писци чланака и кратких прича за фанзин/каталог „Загор из нашег сокака"

Александар Ђукановић (Београд), Светозар Тоза Обрадовић (Нови Сад), Горан Скробоња (Београд), Милко Пеко (Градац), Горан Стефановић (Пожаревац), Дијана Токић (Задар), Душан Младеновић (Београд), Угљеша Шајтинац (Зрењанин), Дражен Кларић (Загреб), Тамара Петровић (Нови Сад), Владимир Совиљ (Нови Сад), Ненад Пејчић (Пирот), Марко Прокић (Београд), Горан Мракић (Темишвар), Миле Пушкарић (Зрењанин), Милош Симић (Београд), Синиша С. Нинчевић (Сплит), Зоран Стефановић (Лозница/Ваљево), Јан Хост Бонић (Ријека), Игор Милојковић (Смедерево), Никола Тасковић (Крагујевац), Милош Драгојевић (Шабац), Иван Дубљанин (Крагујевац), Марко Бркић (Београд), Предраг Ђурић (Нови Сад), Владимир Тополовачки (Београд).

Још чланака...

Биографије и фотографије аутора (осим ако другачије није назначено) су под лиценцом Creative Commons: Ауторство-Делити под истим условима Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Internationalcreativecommons.org
• За слике уметничких дела је дозвољено академско коришћење и поштена употреба.

Biographies and photos of the authors (unless otherwise noted) are licensed under Creative Commons: Attribution-Share Alike Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
• Artworks images are allowed for academic and fair use.