Удружење стрипских уметника Србије и Дом омладине Београда; Саопштење за медије, 21. децембар 2015. — 12:00

Пуна галерија српског стрипаЧетврта годишња изложба Удружења стрипских уметника Србије одржава се од 22. до 27. децембра у галерији Дома омладине Београда. Излажу су радови преко 200 ликовних уметника и педесетак сценариста.

Манифестацију ће у уторак, 22. децембра, у 19 часова отворити међународно признати уметници Раде Товладијац, председник УСУС, и Драган Лазаревић, потпредседник, са гостима.

Изложба преко дигиталних отисака приказује радове реалистичког и карикатуралног стрипа, али и авангардног и експерименталног. У питању су дела која објављују највеће издавачке куће у Европи и Америци, али и она са локалних сцена Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и других земаља у којима Удружење има чланове.

Још једна посебност годишњих изложби УСУС јесте да, уз великане стрипа, на њима излажу и омладинци, који тек улазе у свет професионалне уметности. У складу с тим, обележава се и двадесета годишњица Школе стрипа „Никола Митровић Кокан“ чији садашњи и бивши ученици гостују на београдској изложби, чиме УСУС одаје почаст Лесковцу као важном стрипском средишту Балкана.

Комеморација Здравку Зупану (1950-2015), великану европског стрипа и једном од утемељивача Удружења, одржава се у истој галерији, у суботу, 26. децембра у 13 часова. Исти дан у 14 часова, ученици Школе стрипа и илустрације „Ђорђе Лобачев“ и друга деца и омладинци учествоваће у отвореном часу цртања у част Зупана и његових јунака: Зузука, Муње, Микија Мауса и других.

Илустрацију на плакату овогодишње изложбе урадио је Раде Товладијац, који је ликовно обликовао и друге пратеће материјале.

УСУС у 2015. години

Удружење стрипских уметника Србије је и током 2015. године имало важне делатности. Осим велике годишње, издвајају се изложбе у Нишу, током фестивала Нифест: „Дикан или Златно доба српског стрипа“ Лазе Средановића, „Младе лавице“ где су излагале Милица Мастелица, Ивана Лазић и Милица Марковић, као и „Златни јубилеј Здравка Зупана“ поводом педесет година уметниковог рада на стрипу. Такође је значајна и изложба савременог српског стрипа у Дому културе у Обреновцу.

Поред годишњице Лесковачке школе, чланови УСУС-а обележили су и осам деценија од изласка првог специјализованог стрипског листа у региону – Стрип (1935), седам деценија од послератне обнове стрипа са серијалом „Три угурсуза за време окупације“ (1945) и друге.

УСУС је основан 2010. године. Има преко 300 чланова и припада највећим удружењима ове врсте у Европи. Своје пројекте ради у сарадњи са бројним установама у земљи и свету, а највише са Француским институтом у Србији и Домом омладине Београда.

Педагошки програм Удружења спроводи се у Школи стрипа и илустрације „Ђорђе Лобачев“ у Београду, под вођством професора Владимира Весовића.

Званични сајтови

Биографије и фотографије аутора (осим ако другачије није назначено) су под лиценцом Creative Commons: Ауторство-Делити под истим условима Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Internationalcreativecommons.org
• За слике уметничких дела је дозвољено академско коришћење и поштена употреба.

Biographies and photos of the authors (unless otherwise noted) are licensed under Creative Commons: Attribution-Share Alike Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
• Artworks images are allowed for academic and fair use.